Nattvardsgudstjänst och söndagsskola

Välkommen till gudstjänst söndag 7 maj kl 10.

Tuve Skånberg från Skillinge predikar och en sånggrupp från Pingstkyrkan i Hässleholm sjunger.

Vi har kommit till avslutningen av vår predikoserie utifrån altartavlans bilder. Den här söndagen fokuserar vi de tre sista bilderna, triptyken längst upp i tavlan, som gestaltar Jesu himmelsfärd och återkomst.

Gudstjänstgemenskapen fortsätter sedan i serveringslokalen med kyrkkaffe.

Alla barn är välkomna till söndagsskolan.

Apostlagärningarna 1:8-11
”Men ni skall få kraft när den heliga anden kommer över er, och ni skall vittna om mig i Jerusalem och i hela Judeen och Samarien och ända till jordens yttersta gräns.” När han hade sagt detta såg de hur han lyftes upp i höjden, och ett moln tog honom ur deras åsyn. Medan de såg mot himlen dit han steg upp stod plötsligt två män i vita kläder bredvid dem. ”Galileer”, sade de, ”varför står ni och ser mot himlen? Denne Jesus som har blivit upptagen från er till himlen skall komma tillbaka just så som ni har sett honom fara upp till himlen.”

Vill du veta mer?

Om du har frågor eller behöver hjälp av något slag är du varmt välkommen att ta kontakt med oss.

Tureholmskyrkan, Sösdala Map

Tureholmskyrkan
Hanåsvägen 15
282 71 Sösdala

Exp. 0451 - 602 36
info@tureholmskyrkan.se

Pastor och föreståndare

Liselotte Spåre

0730-34 50 73

liselotte.spare@tureholmskyrkan.se

Socionom med diakonalt ansvar

Jennie Malmgren

0738-00 81 10

jennie.malmgren@tureholmskyrkan.se

Bokningsansvarig

Lana Odegova

0792-01 93 20

lana@tureholmskyrkan.se

Ordförande

Mattias Mohlin

0760-35 39 62

mattias.mohlin@gmail.com